معرفی کتاب «آذرخش کربلا»

ساخت وبلاگ
چکیده : قیام عاشورا از مهم ترین حوادث تاریخ اسلام، بلکه تاریخ بشر است. هرچند این واقعه از نظر گستره و وسعت... با عنوان : معرفی کتاب «آذرخش کربلا» بخوانید :

قیام عاشورا از مهم ترین حوادث تاریخ اسلام، بلکه تاریخ بشر است. هرچند این واقعه از نظر گستره و وسعت، در مقایسه با رخدادهای دیگر تاریخ، چندان بزرگ نیست؛ از جهت عمق و عظمت، کم نظیر است: بروز قساوت و بی رحمی، از یک سوی، و صفات متعالی انسانی، از سوی دیگر، در این حماسه بی مانند است.

عاشورا، همچنین از جهت تأثیرگذاری در قلب ها و زنده بودنش در گذر زمان، از حوادث بی بدیل تاریخ به شمار می رود. سپری شدن قرن ها، نه تنها غبار فراموشی بر این واقعه ننشانده است، آن را درخشان تر و فروزان تر، و عشق و علاقه مؤمنان به قهرمانان آن را بیشتر ساخته است.

از این روی، کتاب های پر شماری در این زمینه برای سیراب کردن تشنگان معارف حسینی و رهروان راه عاشورا نگاشته شده است که بیشتر آن ها به اصل واقعه و ثواب عزاداری برای امام حسین(علیه السلام) پرداخته اند. ولی درباره هدف قیام عاشورا، و به ویژه نحوه استفاده کاربردی از این قیام، کار چندانی صورت نگرفته است.

کتاب آذرخش کربلا، کوششی است برای بیان هدف حماسه عاشورا و بررسی علل و اسبابی که به این قیام انجامیده و نیز چگونگی عبرت گیری از آن.

این مجموعه، تدوین و نگارش مجدّد کتاب آذرخشی دیگر از آسمان کربلا، به علاوه مباحث «زمینه های پیدایش نهضت عاشورا» و «درس هایی از نهضت عاشورا» از در پرتو آذرخش است، که بر اساس بیانات حکیمانه استاد فرزانه حضرت آیت الله علامه مصباح یزدی ـ دام ظلّه ـ در محرم سال های ۱۴۲۱ و ۱۴۲۲ هجری قمری، تنظیم شده و در قالب تحقیقی نو، به پویندگان راه حق عرضه گردیده است.

تدوین و نگارش این کتاب به عهده غلامحسن محّرمی بوده است و توسط انتشارات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(رحمۀ الله علیه) به چاپ رسیده است.

scan0001

اینک تنها به سرفصل های کتاب اشاره می شود:

۱-    پاسخ به شبهاتی پیرامون بزرگداشت قیام عاشورا

۲-    اهمیت بزرگداشت قیام عاشورا

۳-    پیشینه تاریخی قیام عاشورا

۴-    انحراف جامعه در عصر امام حسین(علیه السلام)

۵-    ریشه یابی واقعه عاشورا

۶-    اهداف قیام عاشورا

۷-    مفهوم و مصداق امر به معروف و نهی از منکر

۸-    وظایف حکومت و مردم در شرایط حاضر

۹-    امر به معروف و نهی از منکر در قرآن

۱۰-درس هایی از نهضت عاشورا

مهسا تاجیک، کتابخوان برگزیده استان کرمان در بیست و پنجمین دوره هفته کتاب...
ما را در سایت مهسا تاجیک، کتابخوان برگزیده استان کرمان در بیست و پنجمین دوره هفته کتاب دنبال می کنید

نویسنده : بازدید : 6 تاريخ : سه شنبه 23 آبان 1396 ساعت: 18:16